büyütmeyi etkinleştirmek için tıkla
arama...
Biz herhangi bir sonuç bulamadık
haritayı aç
Görünüm Yol Haritası Uydu Hibrit Arazi Konumum Tam Ekran Önceki Sonraki

₺ 0 için ₺ 3.000.000

Daha Fazla Arama Detayı
Bulunanlar 0 sonuçlar. sonuçları görüntüle
Gelişmiş Arama

₺ 0 için ₺ 3.000.000

Daha Fazla Arama Detayı
Bulunanar 0 Sonuçlar
Arama sonuçlarınız

Tapu Harcı Nedir? Tapu Harcı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gönderen admin açık 13/07/2017
| 0

Günümüzde çokça merak edilen ve hakkında daha kapsamlı olarak bilgiler alınmak istenen gayrimenkul konularından biri de Tapu harcı nedir? Tapu harcı sorgulama işlemi nasıl yapılır konusudur. Dilerseniz bu sorularımızın yanıtlarını sizlere hemen sunalım. İlk olarak tapu harcı nedir, sorumuzun cevaplarını sizlere sunalım.

 

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı, gayrimenkul alım ve satım işlemlerinde hem alıcıdan ve hem de satıcıdan ayrı ayrı olarak tahsil edilen bir ödeme türüdür. Tapu harcının belirlenebilmesi açısından ilk olarak ilgili gayrimenkul ‘ün tapuda satış bedelinin belirlenmiş olması gerekmektedir.

İlgili bedel konut kredisi kullanılarak alım satım işlemleri gerçekleştirildiği takdirde, kullanılan kredi üzerinden hesaplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Nakit alım satımında ise, emlak vergisi değerinden beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplama işlemi gerçekleştirilmektedir.

 

Tapu Harcı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Tapu harcı hakkında sizlere gerekli bilgileri aktardıktan sonra şimdi de makalemizin diğer konusu olan tapu harcı sorgulama işlemi nasıl gerçekleştirilir konusu hakkında gerekli bilgileri aktaralım. Tapu harcı sorgulama işlemleri artık internet üzerinden oldukça basit bir şekilde yapılabilmektedir. Dolaysıyla bireylerin tapu harcı sorgulama işlemi için artık Tapu Ve Kadastro Müdürlüğü’ne başvuru yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü işbirliği ile e-devlet sistemine giriş yapılarak yalnızca 2 dakika içerisinde tapu harcı sorgulama işlemi yapılabilmektedir. E-devlet sisteminden faydalanılması açısından bireylerin ilk olarak bir e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. Bağlı bulundukları ptt şubesine başvurarak yalnızca 7 tl karşılığında bir e-devlet şifresi alarak sistem üzerinden tapu harcı sorgulaması ve diğer gayrimenkul işlemlerini kolayca yapabilmektedirler.

 

Tapu harcı sorgulama işlemi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra tapu harcı nedir tapu harcı sorgulama işlemi nasıl yapılır hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Ayrıca birçok konular hakkında e-devlet uygulamasından faydalanabileceğinizi belirtmekte faydalar görmekteyiz.

 

  • Arama

    ₺ 0 için ₺ 3.000.000

    Daha Fazla Arama Detayı

İlanları Karşılaştır

Soru Sor
1
WhatsApp İletişim
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?