Gayrimenkul Sektörünün COVİD-19 ile İmtihanı - Fırsat daireler için tıklayın. - Emlak Reyonu Gayrimenkul Danışmanlığı
büyütmeyi etkinleştirmek için tıkla
arama...
Biz herhangi bir sonuç bulamadık
haritayı aç
Görünüm Yol Haritası Uydu Hibrit Arazi Konumum Tam Ekran Önceki Sonraki

₺ 0 için ₺ 3.000.000

Daha Fazla Arama Detayı
Bulunanlar 0 sonuçlar. sonuçları görüntüle
Gelişmiş Arama

₺ 0 için ₺ 3.000.000

Daha Fazla Arama Detayı
Bulunanar 0 Sonuçlar

] }
Arama sonuçlarınız

Gayrimenkul Sektörünün COVİD-19 ile İmtihanı

Gönderen admin açık 01/04/2020
| 0

Tüm dünyada ve ülkemizde görülen Covid-19 enfeksiyonunun etkileri, eğitimden, turizme; tekstilden, ulaşıma kadar finansal piyasalardan sonra ise gayrimenkul sektörünü de olumsuz yönde etkilemeye başlamıştır. Viral pandemiden sonra ülke genelinde sektördeki satışların %45’e yakın oranlarda azaldığı, aynı şekilde ilan sitelerine girilen satılık gayrimenkul profillerinde ise %10 civarında azalma olduğu görülmektedir.

Karaman’daki gayrimenkul piyasasının da, ülke genelindeki meydana gelen durumdan olumsuz yönde etkilendiğini, bu etki döneminin Haziran ayına kadar süreceğini ön görmekteyiz. Mart ayı içerisinde yapılan satışların çoğu, pandemi öncesi yapılan akitlerin işlemleri olarak kayda geçiyor.  #evdekal çağrısı ile birçok işletme gibi emlak ofisleri de kapalı durumda. Home Office çalışarak online hizmet vermeye çalışıyor.

 

Önümüzdeki 5 Yılda Covid-19 Gayrimenkul Türlerini Nasıl Etkileyecek?

Coronavirüs salgını sürecinde piyasalar ve yatırımcılar gayrimenkul piyasasını farklı yönde etkileyecektir. Özellikle turizm, cadde mağazacılığı, AVM içinde bulunan perakende mağazalar, oteller, en önemlisi ofis segmentindeki gayrimenkul türlerinde bundan önceki döneme göre çok ciddi bir gerileme, rayiç bedellerinde ve satış fiyatlarında bundan öncesine göre çok daha farklı bir durum oluşacaktır. En önemlisi gayrimenkul sahiplerinin satış motivasyonlarının çok ciddi bir şekilde artış göstereceğine inanıyorum. Dolayısı ile gayrimenkul sektöründe yatırımın yönü değişiyor. Arazi ve toprak yatırımları ön plana çıkacağa benziyor.

 

Tüketicinin Konuttaki Beklentileri Değişecek

Virüs tehlikesinden dolayı, birçok alışkanlığımızın değişeceği gibi, çalışma ve yaşam alanlarının da farklılaşacağını öngörüyoruz. İnsanlarda kent merkezlerinden uzakta, kırsal yaşama yönelecek veya toplu konutlardan ziyade müstakil evlerde yaşama isteği oluşacak. Bu nedenle gayrimenkul türlerine olan yatırımcı talepleri çok hızlı bir şekilde değişiklik gösterecektir. Bu süreç, online hizmet veren firmaların ve home office çalışan bireylerin sayısındaki artış sebebi ile evden çalışma döneminde; konutlarda yeni alanlara ihtiyaç duyulmaya başlanacağını, konuttaki küçük daire talebinin daha geniş dairelere yöneleceğini göstermektedir.

 

 Gayrimenkul Sektöründe Dijital Hizmet Dönemi Başladı

Covid-19, gayrimenkul sektöründe hizmet veren firmaların iş politikalarını ve prensiplerini, iş disiplinlerini, aynı zamanda piyasaya ve sektöre bakış açılarını değiştirmeyi gerektiren bir zemine doğru sürüklüyor. Bu değişen atmosferde gayrimenkul sektörünün aktörleri ve girişimcileri, bu süreçten sonra ‘Yağmur neredeyse tarlasını oraya çekme’ gibi bir zeminde ticaretleri yürütmesi gerekmektedir. 

Başarılı olmanın yolu, dijitalleşmekte, yeniliğe açık olmakta, piyasanın dengelerini iyi analiz edebilmek ve buna göre de birtakım disiplinler geliştirebilmektedir. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, satış ve pazarlamasını yapacağı portföyleri ‘360° SANAL TUR’ ile hizmet vereceği bir modele dönüştürmek zorunda. Artık gayrimenkul girişimcilerinin, değişen piyasa koşullarına adapte olabilecek teknik bilgilere ve taktiklere sahip olması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Arama

    ₺ 0 için ₺ 3.000.000

    Daha Fazla Arama Detayı

İlanları Karşılaştır

Soru Sor
1
WhatsApp İletişim
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?