₺ 0 için ₺ 3.000.000

Daha Fazla Arama Detayı
Bulunanlar 0 sonuçlar. sonuçları görüntüle
Gelişmiş Arama

₺ 0 için ₺ 3.000.000

Daha Fazla Arama Detayı
Bulunanar 0 Sonuçlar
Arama sonuçlarınız

Ev dekorasyonunda 2019 trendleri neler? Sizler için derledik.

Gönderen admin açık 30/12/2018
| 0

Ev dekorasyonu trendleri tıpkı giyim sektörü benzer biçimde devamlı bir yenilik içinde. Her dönem belli başlı renkler ve mobilya tasarımları moda oluyor. Yeni bir yıla girmemize azca kalmış olduğu düşünülürse artık 2019 trendlerini konuşmanın zamanı geldi. Dolayısıyla bugünkü yazımızda önümüzdeki yılda iç tasarımda görülen renkleri, malzemeleri ve mobilyaları inceleyeceğiz.

Günümüzde insanların büyük kısmı kendi evlerinin benzersiz ve hususi olmasını arzuluyor. Bu amaçla mobilya alışverişlerinde alışılmadık ürünleri tercih ediyorlar. İşte bu yüzden tasarımcılar ve iç mimarlar hedeflerini doğaya yönelttiler. Bundan dolayı başta şehirde yaşayan insanoğlu olmak suretiyle çoğumuz suni ve soğuk ortamlara alıştık. İronik bir şekilde bizzat doğallığın kendisi alışılmadık gelmeye başladı. Dolayısıyla tasarımcılar 2019 yılı için doğayla uyum elde eden ve bununla beraber işlevsel parçalar hazırlıyorlar.

Bu doğallık arayışı nerede ise her şeye tesir etmiş durumda. Renklerden tutun da kullanılan materyallere dek. Sadece doğallıkla beraber akıllı tasarım da mühim. Bu yüzden uzmanlar esnek ve dinamik parçalar arıyorlar. Naturel ürünlere haiz olabilmemiz için çevreyi kirletmemiz ve tüketimde geri dönüşüme ehemmiyet vermemiz koşul. Geri dönüşümü sağlamanın bir yolu da sürdürülebilir araç-gereç tasarımından geçiyor.

Hepsi haricinde önümüzdeki yıl de ahşap, cam ve taş benzer biçimde geleneksel malzemeler yerini koruyacak. Yenilik daha ziyade malzemenin dayanıklılığı ile ilgili olacak. Ek olarak retro akımı hala oldukca moda. Daha uzun bir süre de trend olmaya devam edecek benzer biçimde görünüyor.

Gelin şimdi hep beraber 2019’da iç dekorasyonda ne benzer biçimde değişimler olacak detaylı bir göz atalım.

​1- Mutfaklarda naturel ahşap

İç mekanda ahşap kullanımı oldukca eskiye dayanıyor. Naturel bir araç-gereç oluşu, sağlamlığı ve bulunmuş olduğu ortama içtenlik katması ahşabı her dönem olmazsa olmaz kılıyor. 2019 senesinde de ev dekorasyonunda ahşabı görmeye devam edeceğiz. Fakat bu kez daha naturel bir ahşap kullanımı olacak.
İşlem görmemiş, boyasız, ham ahşap 2019 trendlerinin başlangıcında geliyor. Ahşabın en oldukca kullanılacağı yer ise mutfaklar. Son birkaç senedir beyaz mutfaklar popülerdi. Önümüzdeki bir iki yıl ise ahşap mutfaklar ön plana çıkacak. Açık tonlu, cilasız ahşap mobilyaları bilhassa İskandinav stili ile güzel ve çağdaş bir halde dekore edebilirsiniz.

​2- 2019 mobilya renkleri: Adaçayı yeşili ve gri

Renk trendlerinin en büyük lideri olan Pantone şirketi, 2017’de “Greenery” olarak adlandırılan canlı yeşil rengi ortaya çıkardı. 2019’da da yeşilin hakimiyeti devam ediyor. Sadece bu kez canlı bir yeşil yerine gri-yeşil karışımı bir ton popüler olacak. Ada çayı yeşili dediğimiz bu renk, daha nefes bir yeşil olup açık ve koyu tonları bulunuyor.

Senenin öne çıkan bir öteki rengi de gri. Hatta en etkili dekorasyon dergileri ve tasarımcıların 2019’un rengi olarak yeşil yerine griyi seçtiğini söyleyebiliriz. Gri, renk olarak hem temel hem de arka plan rengi olarak kolaylıkla kullanılabilecek etkisiz bir ton. Isterseniz örnek fotoğrafta olduğu benzer biçimde tüm oturma odasını gri ile dizayn edebilir isterseniz de yalnızca duvarlarda veya mobilyalarda kullanabilirsiniz. Grinin avantajlı yanlarından biri de mavimsi yada bej benzer biçimde değişik renk tonlarına bürünebilmesidir.

​3- Mobilyalarda eğri ve esnek biçim

Modern mobilya tasarımı denilince gözümüzün önüne geometrik şekilli yada asimetrik modeller gelir. Geometrik hatlı mobilyalar hala popülaritesini koruyor elbet. Sadece keskin çizgiler yerine daha eğri şekiller ve esnek detaylar geldi. Artık kanepeler, koltuklar ve sandalyelere daha akıcı ve organik bir karaktere haiz olacak.

Eğrilik ve esneklik daima abartılı olmak zorunda da değil. Mesela fotoğraftaki oturma odasında düz, standart bir kanepe görüyoruz. Fakat minderlerin alışık olmadık boyutu mobilyaya değişik bir hava katmış. Koltuğun iki tarafındaki eğrilmiş benzer biçimde duran iki tane lamba da kanepeyi güzel bir halde tamamlıyor.

​4- Asla ölmeyen klasik; Retro tarz

2019’un dekorasyon stillerine erişince, retro her dönem olduğu benzer biçimde gene popülerliğini koruyor. Retro tarzın güzelliği hem yaşam alanına nostaljik bir hava katıyor hem de geniş bir biçim yelpazesi sunuyor. Retro, tüm dekorasyon stilleri ile uyum sağlar. İskandinav, çağdaş, rustik ve endüstriyel biçim döşenmiş evlerinizde retro biçim eşyalarınızı kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Retro seçimi kullanabileceğiniz en iyi odalardan biri mutfaklar. Günümüzde pek oldukca hususi şirket retro görünümlü elektronik eşyalar tasarlıyor. Doğrusu yeni üretilmiş fakat retro biçim buzdolabı ve fırın benzer biçimde elektronik cihazlar satın alabilirsiniz. Bunun haricinde örnek fotoğraflarda olduğu benzer biçimde yer döşemesinde ya da musluk benzer biçimde temel bir parçada nostaljik etkiye haiz hususi tasarımlar tercih edebilirsiniz.

​5- Döşemeli yatak başlığı

Eski yıllarda metal, ferforje benzer biçimde soğuk malzemelerden yapılmış yatak başlıkları oldukca yaygındı. Daha bu sonrasında bu malzemelere ahşap eklendi. Ahşap metale nazaran daha sıcak bir araç-gereç olmakla beraber gene de sert bir yapıya haizdir. Sonunda iç mimarlar yatakların rahat olması icap ettiğinin bilincinde vardı ve kadifemsi dokularla kaplanmış yumuşak yatak başlıklarını ortaya çıkardılar. Bundan sonrasında 2019’da yumuşacık yatak başlıkları göreceğiz.

Yatak başlığının tarzına erişince, Fransız stili yada kapitone dikişli yatak başlıkları revaçta olacak. Kapitone yatak başlığı başta klasik yoldam olmak suretiyle pek oldukca dekorasyon tarzına uyum sağlayabilir. Değişik renk ve kumaş seçenekleri de kapitone yatak başlıklarını avantajlı kılıyor.

​6- Evimiz için en güzel süs: Çiçekler

Bitkiler, herhangi bir mekanı sıcak ve samimi bir yaşam alanına dönüştürme gücüne haizdir. Nebat kullanımına bağlı olarak eviniz zarif, davetkar ve rahatlatıcı bir atmosfere kavuşur.

2019 senesinde yeşil rengin favori olacağını belirtmiştik. Yeşil rengin popülaritesi mobilya ve aksesuarlarda olduğu benzer biçimde duvar rengi olarak da kendini gösterecek. Sadece her şeyden ilkin dekorasyona taze yeşiller eklemek gerekiyor. Bundan dolayı bitkiler evlerimizin en güzel aksesuarı olmaya devam edecek.

​7- Halı trendleri ve sürdürülebilir kumaşlar

Dekorasyondaki eğilimler çoğu zaman moda podyumları ile ortak noktada birleşiyor. Mesela kadife kumaşlı giysiler doksanlarda olduğu benzer biçimde yine moda oldu ve bu iç dekorasyon trendlerine de yansıdı. Kadife kumaş bilhassa oturma gruplarında öteden beri kullanılır. Halıda ise bilhassa geçen seneden itibaren ağırlıklı olarak kadife halı modellerini görüyoruz. Bu durum önümüzdeki yıl de devam edecek.

Kadifeye ek olarak jüt ve keten benzer biçimde naturel kumaşlar da kullanılmaya devam edecek. Halıları perdeler, yatak ve masa örtüleri olarak her yerde olacak. Aslen 2019’un gerek renk gerek materyal tercihlerine göz attığımızda doğallık arayışının geri döndüğünü kolaylıkla söyleyebiliriz. Dolayısıyla kumaşlarda da doğallık ön planda olacak. Kumaşlarla ilgili bir öteki yenilik ise çevre dostu, sürdürülebilir tekstil ürünlerinin popüler olması. Böylece çevreye daha azca zarar veren yeni bir üretim anlayışı egemen olacak.

​9- Siyah duvar

 

Siyah yeni beyazdır diyebiliriz, zira başta banyolar olmak suretiyle şimdiye dek duvarlar hep beyaz ağırlıklıydı. 2019 dekorasyon trendlerinde ise siyah duvarlar da var. elbet tüm duvarları siyaha boyayıp karanlık bir oda içinde oturmayacaksınız. Sadece belli bir duvar bölümünü siyaha boyayabilirsiniz. Böylece beyaz duvarlar mekana aydınlık sağlarken siyah ile kontrast elde edeceksiniz.

​10- Mermer ve benzeri yüzeyler

Her şeyde olduğu malzemelerde de köklerimize dönüş söz mevzusu. Dolayısıyla 2019’da bol miktarda ahşap, sunta benzer biçimde materyalleri görmeye devam edeceğiz. Bilhassa sunta rafine görünüme haiz olan ekonomik ve kullanışlı bir yalıtım malzemesidir.

Mermer de naturel bir araç-gereç olması ve heybetli görünüşüyle evlerimize konuk olmaya devam ediyor. Mermeri duvarlarda, zeminde ve mobilyalarda sıkça göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Arama

    ₺ 0 için ₺ 3.000.000

    Daha Fazla Arama Detayı

İlanları Karşılaştır

Soru Sor
1
WhatsApp İletişim
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?