Arama sonuçlarınız

Ülkemizde İnşaat Sektörünün Gelişim Süreci Nasıl Yönde İlerlemektedir?

Gönderen admin üzerinde 13/07/2017
| 0

            İnsanlar hayatlarını sürdürebilmek için varoluşlarından beri her zaman bir alanda hayatlarını sürdürmek zorunda kalmışlardır ve bu yaşamlarının tamamını geçmişten gelen birikimlerini geleceğe aktarmak için bulundukları ortamları koruma altına almalarına sebep olmuştur.

 

 

            Aslında yaşam alanı denilince akla bir tek gündelik ihtiyaçlarımızı karşıladığımız mekan veya birim olarak kısıtlamamalıyız bu alanlar bizi ve çevremizi bir bütün haline getiren oluşumların tamamıdır. Örneğin; yeterli peyzaj alanları, sosyal alanlar, eğitim mekanları ve buna benzer birçok oluşumun bir bütün halinde insanların kolay ulaşma isteklerini karşılamalı ve insanları bir bütün halinde kapsamalıdır.Avrupa da insan odaklı yapılaşmalar olduğundan bunu kendi ulusumuz da görememekteyiz.

 

 

 ÜLKEMİZDE İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN GELİŞİM SÜRECİ NASIL YÖNDE İLERLEMEKTEDİR?

 

            Bulunmuş olduğumuz topraklarda yapı sektörü her geçen gün daha fazla öne çıkmaktadır bunun nedeni nüfusun artışı ve yabancı yatırımcıların artık ulusumuza rağbet göstermesidir. Bu taleplerin artmasıyla beraberde yeni imar yerlerinin açılması ve birçok yeşil alanların yok edilerek betonlaşmaya yüz tutmasına neden olmaktadır.

 

            Günümüzde çık sık rastladığımız yapı şantiyeleri günlük yaşamın felç olmasına da sebep olmaktadır. Fakat, bu yapıların yapılması da gereğinden fazla bilinçsizce yapılmakta ve rant odaklı olmaktadır. İnsan yasam alanları yaratmak yerine para kazanmak için yetersiz peyzaj alanları, insan ihtiyacını karşılayamayacak derecede az sosyal tesisler yaratılmaktadır. ulusumuz da oluşan bu tabloda insanların bu yapılaşmalarda pek memnun olmamalarına sebebiyet oluşturmaktadır.

 

            Sonuç olarak insanların yaşamlarının mutlu ve huzurlu geçirebilecekleri alanlar yaratılmalı, rant odaklı yapıların dışında insan odaklı yapılaşmalar yapılmalıdır. Ulusumuz da hızla gelişen bu yaşam alanlarını bilinçli ve profesyonel bir şekilde hayata geçirmeliyiz. Avrupa standartları göz önünde bulundurulup konut edindirme ve konut kredileri doğru yatırım yerlerine yönlendirilmelidir aksi durumda birçok yaşam alanımızı yitirip betonlaşmayla yüz yüze ruhsuz alanlar yaratmaktan öteye gidemeyiz.

 

 

Cevap Yaz

Email adresiniz gizli kalacak.