Karaman Aktekke Camii - Mevlananın Annesinin Türbesi
Arama sonuçlarınız

 

 KARAMAN AKTEKKE CAMİİ SANAL TUR GEZİSİ

Karaman Aktekke Camii Hakkında Bilgi

Karaman’a gidilip gezilecek yerlerden biri, Aktekke Cami’dir. Bu cami, Mader-i Mevlana Cami ve Türbesi” ya da “Mevlevi Tekkesi’‘ olarak da adlandırılmaktadır.

Yapının Karaman‘da gezilecek yerler listesine girmesinin sebebi, eski bir geçmişi olmasının yanı sıra, Mevlana’nın annesi Mümine Hatun’un türbesinin burada bulunmasıdır.

Karaman Aktekke Camii Tarihi

Aktekke Camii, Karamanoğulları döneminde yaptırılmıştır. Yapının kitabesine göre camiyi Karamanoğlullarından Alaeddin Bey, 1370 yılının Eylül ayında inşa ettirmiştir.  Mevlana Celaleddin Rumi’nin annesinin ve kardeşlerinin konaklaması için yaptırılmıştır. Mevlana Celaleddin Rumi’nin annesi Mümine Hatun, kardeşi Alaaddin Çelebi  ve aile  yakınlarına ait mezarların bulunduğu tarihi geçmişi çok zengin olan Aktekke camii 

 

Kalemiye Zaviyesi, Ağa Tekkesi, Mader-i Mevlana Türbesi ve Mevlevi Tekkesi gibi çok çeşitli isimlerle tarih boyunca anılmıştır. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin annesi, abisi ve diğer aile yakınlarına ait toplam 21 adet sandukalı mezar bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı Mevlevi zaviyeleri arasında önemli bir konuma sahiptir. Mevlana’nın 13.yüzyılın ilk yarısında ailesi ile birlikte Karaman’a gelip 7 yıl burada kaldığı ve burada evlendiği bilinmektedir.

Yapı, Karamanoğulları’ndan Osmanlı Devleti’ne geçtiği zaman, oldukça harap bir haldeydi. Osmanlı döneminde 18.yüzyılın sonlarına doğru çeşitli onarım çalışmaları yapılmıştır ve bu onarım çalışmalarından dolayı Osmanlı mimarisinin özellikleri belirgin bir şekilde görülmektedir. 

Karaman Aktekke Camii Nerede? Ulaşım

Aktekke Camii, Karaman merkezde bulunmaktadır. Karaman Otogarı ile Aktekke Camii arasında 2 kilometrelik mesafe bulunmaktadır. Otogardan sonra Şehit İsa Kiriş Caddesi ve Turgut Özal Caddesi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca otogardan taksiye binerek camiye kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Aktekke Cami’nin yaklaşık 750 metre uzağında bulunan Yunus Emre Camii ve Türbesi‘ni de bölgeye gelmişken mutlaka görmelisiniz.

 

İlanları Karşılaştır

Soru Sor
1
WhatsApp İletişim
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?