Gelişmiş Arama

Daha Fazla Arama Seçenekleri
Bulduk 0 sonuçları. Sonuçları görüntüle
Gelişmiş Arama
Daha Fazla Arama Seçenekleri
bulduk 0 sonuçlar
Arama sonuçları

Sit Alanı Nedir? Sit Alanı Türleri Nelerdir?

Gönderen admin üzerinde 06/08/2017
| 0

Sit alanları, Tarihi ve doğal değerlerin korunması, sonraki kuşaklara aktarılması amacı ile koruma altına alımıştır. Ülkemizde bulunan tarihi doğal güzellik ve özelliklere sahip alanlara sit alanı adı verilmektedir.

Bu bakımdan devlet tarafından korunma altına alınan sit alanların en belirgin özelliklerinden biri de, üzerinde resmi izin olmadan yapıların inşa edilememesidir.

 

Sit Alanı Türleri Nelerdir?

Sit alanları kendi içerisinde toplamda 4 farklı türü bulunmaktadır. Sit alanları türleri ise.

 

Doğal Sit Alanı Nedir?

Tarih öncesi ve tarihten günümüze dek yaşayabilen ve nadiren bulunabilen özellikleri ve doğal güzellikleri ifade edebilen sit alanlarıdır.

 

Arkeolojik Sit Alanı Nedir?

Ülkemizde de yoğun olarak bulunabilen arkeolojik sit alanları ise, insanlığın varoluşundan bugüne dek ulaşan çok eski medeniyetlere ait olan. ekonomik, kültürel ve yaşam alanı nitelikler yansıtan sit alanlarıdır.

Dolaysıyla sit alanı nedir sit alanı türleri nelerdir alanında arkeolojik sit alanları da ülkemizde yoğun olarak yer almaktadır.

 

Kentsel Sit Alanı Nedir?

Kentsel sit alanları ise, tarih öncesinden bugüne dek ulaşan yerli ve yabancı medeniyetlere ait kültürel ürünlerin sosyo ekonomik ve kültürel özellikler ve güzellikler yansıtan sit alanlarıdır.

 

Tarihi Sit Alanı Nedir?

Tarihi sit alanları ise, milli tarih ve askeri savaş tarihi bakımından hayati bir öneme sahip olan ve doğal yapısı ile birlikte bozulmadan ve tahrip edilmeden korunması gereken sit alanlarıdır.

  • Gelişmiş Arama

    Daha Fazla Arama Seçenekleri

Listeleri Karşılaştırın