Arama sonuçlarınız

 Sit Alanı Nedir? Sit Alanı Türleri Nelerdir?

Gönderen admin üzerinde 06/08/2017
| 0

 

Doğal değerlerin korunması, sonraki kuşaklara tam anlamıyla aktarılması amacı ile ülkemizde bulunan tarihi ve doğal güzellik ve özelliklere sahip ve aynı zamanda çok nadiren bulunabilen alanlara sit alanı adı verilmektedir. Bu bakımdan devlet tarafından korunma altına alınan sit alanların en belirgin özelliklerinden biri de, üzerinde resmi izin olmadan yapıların inşa edilememesidir.

 

Sit Alanları Türleri

 

Sit alanları kendi içerisinde toplamda 4 farklı türü bulunmaktadır. Sit alanları türleri ise;

 

Doğal Sit Alanı

 

l Tarih öncesi ve tarihten günümüze dek ait olan ve nadiren bulunabilen özellikleri ve doğal güzellikleri ifade edebilen sit alanlarıdır.

Arkeolojik Sit Alanları

 

l Ülkemizde de yoğun olarak bulunabilen arkeolojik sit alanları ise, insanlığın varoluşundan bugüne dek ulaşan çok eski medeniyetlere ait olan ürünlerin sosyo ekonomik ve kültürel nitelikler yansıtan sit alanlarıdır. Dolaysıyla sit alanı nedir sit alanı türleri nelerdir alanında arkeolojik sit alanları da ülkemizde yoğun olarak yer almaktadır.

Kentsel Sit Alanları

 

l Kentsel sit alanları ise, tarih öncesinden bugüne dek ulaşan yerli ve yabancı medeniyetlere ait kültürel ürünlerin sosyo ekonomik ve kültürel özellikler ve güzellikler yansıtan sit alanlarıdır.

Tarihi Sit Alanları

 

l Tarihi sit alanları ise, milli tarih ve askeri savaş tarihi bakımından hayati bir öneme sahip olan ve doğal yapısı ile birlikte bozulmadan ve tahrip edilmeden korunması gereken sit alanlarıdır.

Cevap Yaz

Email adresiniz gizli kalacak.