Gelişmiş Arama

₺ 0 için ₺ 5,000,000

Diğer Arama Seçenekleri
Bulunan 0 İlan Sonuçları Görüntüle
Gelişmiş Arama

₺ 0 için ₺ 5,000,000

Diğer Arama Seçenekleri
Bulunan 0 Sonuçlar
Arama sonuçlarınız

EV ALACAKLARA MÜJDE Konut kredilerinde faiz oranları düşüyor.

tarafından gönderildi admin üzerinde 09/05/2018
| 0

Gayrimenkul sektörünü canlandıracak uygulama başlıyor.

EV ALACAKLARA MÜJDE K.D.V ve gayrimenkul tapu harçlarındaki indirimlerin ardından gayrimenkul sektörüne bir destek de BDDK’ dan geliyor. Başbakan Binali Yıldırım, Ziraat Bankası’nın konut piyasasının hareketlenmesine yardımcı olacak bir kampanya açıklayacağını duyurdu. Elde edilen bilgiye göre bankacılık sektörünün öncülerinden olan Ziraat bankası da bu uygulayama destek olmak amacı ile konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1 seviyesine düşürmesi bekleniyor.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, faizin yüzde 0.99’lara kadar düşeceğini belirtti.

TÜRKİYE Bankalar Birliği’nin (TBB)  tarihinde bir başbakan ilk kez genel kurula katıldığı gözlemlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım  toplantıya katılımım “İlk ve son olacak, bir daha böyle bir katılımı isteseniz de başbakan bulamazsınız” diyerek esprili bir dille toplantının açılışını yapmıştır. Bankası genel müdürlerine hem talepte bulundu hem de uygulamaya koyulması gereken yeni kampanyalar ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım, “Yüksek faiz sizin için de uygun değilse, kâr edemiyorsanız faiz oranlarını indirelim. Hem bankalar kâr etsin hem de memleketimiz kazansın dedi.  Ayrıca bizim de enflasyonu aşağı çekmek için yapacağımız çalışmalar var derken, Ziraat Bankası’nın da konut sektörüne yönelik kampanya başlatacağını sözlerine ekledi.

ENFLASYONU İNDİRECEĞİZ
Binali Yıldırım, TBB’nin 61’inci seçimli genel kurulunda yaptığı konuşmada bankacılara seslenerek, “Bankacılara hem sitem edeceğim hem de teşekkürlerimi sunacağım aynı zamanda bir de  talep bulunacağım. Türkiye’nin son 15 yıldaki büyümesine en büyük desteğin bankacılık sektöründen geldiğini belirtti.

Yıldırım şöyle konuştu: “bankacılık sektörünün arkasında millet olduğunu belirterek “Sizin arkanızda da millet var. Millet parasını bankalara yatırmaz ise siz ne yapacaksınız kaynağınızın millet olduğunu unutmayın.

KURALARI DEĞİŞTİRELİM

 T.B.B Başkanı Aydın’ın, “Bir kişinin ihmalinden dolayı Gayrimenkul sektörünün yıpranmaması gerektiğine inanıyoruz” sözlerini hatırlatan Binali Yıldırım, “Alınan kararlarda birliktelik olmadığını anladım. Biz şimdi kentsel dönüşümde yüzde 51 rızasıyla işin tamamlanması kuralı koyduk.  İşinize iyi gelecekse sizin için de  bir düzenleme yapalım” dedi.

SİZİN KÂRINIZIDA GÖZÜMÜZ YOK

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, B.D.D.K. Başkanı Mehmet Ali Akben ve T.B.B Başkanı Hüseyin Aydın’ın da katıldığı genel kurul toplantısında söz alan  Yıldırım, faizleri aşağı çekmek için bankalarla entegreli hareket edilmesi gerektiğini belirterek “Kredi maliyetlerini küçültmek için birlikte çalışacağız, böylece yüksek faizden olan memnuniyetsizliği de sonlandıracağız. Düşük faiz oranında daha fazla kâr edeceksiniz. Yapacağınız kâr da gözümüz yoktur. Piyasalar hareketlenmez ise kazandığınız o az kârlardan da mahrum kalacaksınız.” Yeniden yapılandırmanın da zor olmadığını söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, ama kontrollü ve sağlam adımlarla ilerlemek gerektiğine de değinmiştir.

ALGILADIĞIMIZLA GERÇEKTE OLAN  FARKLI

BAŞBAKAN Yardımcısı Şimşek cari açık, enflasyon ve kurun dalgalanmasına kaygıların nedeni olduğunu belirterek öncelikle cari açığın reformlar sayesinde düşeceğini söylemiştir. “Yakın zamanda ithalatı azaltılarak ihracatı hızla artıracak yatırımlara teşvikler ve destekler verildiğini söylemiştir. 6 ile 7 yıl arasında bu yatırımlar devreye girecek ve 19 milyar dolar olan cari açık düşecektir. Türkiye istediğinde başarılı oluyor.

YAPILANDIRMAYA HUKUKİ ALTYAPI

TBB Başkanı Hüseyin Aydın da tarihlerinde ilk kez bir başbakanı ağırladıklarını dile getirerek,  bankacılık sektörünün yüksek performansına dikkat çekerek “Mevduat bulamadık paramız yok diyerek dükkânı kapatmadık. Yurtdışından kaynak bulduk. Türk bankacılık sistemi bugün de yarın da kaynak bulmaya yetkindir” dedi. Yapılandırmanın ihtiyaç olduğunu vurgulayan Aydın, şöyle konuştu: “Yapılandırılan sorunlu krediyi eklediğiniz zaman acaba kredi kalitenizde sorun var mı diye soranlar oluyor. Borcunu ödemeye niyetli olanlarla yapılandırma olur. Borcunu ödeyebilecek bir duruma sahip olanlar ile bunu yapıyoruz, hiçbir hikâyesi olmayan gelecek projeksiyonu olmayanla asla yapılandırma kapısını açmıyoruz.

Firmalar şirket sermayesini güçlendirmeye önem versinler kendi mal varlıklarından daha ziyade şirkete yeni olanaklar sağlasınlar. Toplam yapılandırdığımız 78 milyar TL. Toplam kredilere oranı ise yüzde 3,8 dir.  Yapılandırmış olduğumuz kredilerin yüzde 80’i kesinlikle tahsil edilebilir, yüzde 20’lik kızmı ise takibe takılsa  bile tahsil edilenler arasında olacaktır. Teminatlı ve güvenceli krediler hepsi.

Yapılandırmayla ilgili hukuki altyapının mutlaka hazırlanmasına ihtiyaç var. İngiltere ve A.B.D’de bu uygulama kullanılmaktadır.  Sadece bizim yapılandırmamız değil devletin de aynı şekilde yapılandırması gerekmektedir. İş verenler de parayı yatta katta bağlı tutmaktan vazgeçip, kendi sektörlerinde ve öz kaynaklarında işlemeli kişisel hesaplarda değil kurumsal hesaplarda ve kayıtlarda tutmalı.” Faiz tartışmalarına da dikkatleri çeken sayın Aydın, “Biz ticaret yapıyoruz, para kazanmamız gerekli. Faizler yükseldiğinde bankalar çok para kazanan işletmeler halinden çıkmaktadır.

 

MALİYET ARTTI VADELER KISALDI

B.D.D.K Başkanı Mehmet Ali Akben de sektörün kredi büyümesini fonlamak için kaynak çeşitlendirdiğini, düşük yurt içi tasarruf eğiliminin etkisiyle yurt dışı borçlanmaya kaydığını belirterek “Bu konuda herhangi bir sorun yaşamamaktadır, sendikasyon kredilerinde yenilenme oranı yüzde 110 seviyesindedir. Ama maliyetler attı vadeler kısaldı. Yüksek kredi talebi, kur, faizlerin yükselmesi sektör için sağlıklı bir eğilim değil. Sektörün üzerindeki kaynak sağlama yükünü hafifletmek adına sermaye piyasaların geliştirilmeli” diye konuştu.

 

Listeleri Karşılaştır