Gelişmiş Arama

Daha Fazla Arama Seçenekleri
Bulduk 0 sonuçları. Sonuçları görüntüle
Gelişmiş Arama
Daha Fazla Arama Seçenekleri
bulduk 0 sonuçlar
Arama sonuçları

Emlak Sektörü 2017 ve 2018 Beklentileri

Gönderen admin üzerinde 10/12/2018
| 0

Emlak Sektörü 2017 ve 2018 Beklentileri

Emlak sektörü piyasalar için de en sıcak para gerektiren sektördür. 2017 yılı emlakçılık ve genel anlamda çok hareketli bir yıl oldu diyebiliriz. Bütün illerimizde gelişmekte olan şehirlerimiz ile yen yapılan inşaatlar ile hareketlilik kazanmış ve emlak işlerinin açılmasına olanak sağlamıştır.

Emlak yatırımcıları için de en çok para kazandıracak yerlerden biri 3. hava alanıdır.

İstanbul’da 3. köprünü yapılmasıyla ve kanal projelerinin geçmesiyle büyük oranda arsa alımları gerçekleşmiş oldu. Böylece bu arsa alımları emlakçıların işlerinin çoğalmasına ve ekonomide sıcak para akımına sebep olmuştur.

Bu bölgede ki arazi fiyatları 2017 yılı başında m2 si 80 – 90 TL iken 2017 sonuna gelindiği zaman m2 si 300 TL düzeyine kadar yükselmiş oldu. Diğer taraftan yurt içinden, yurt dışından gelen yatırımcılar da konut projelerinde ve binalara alımlar yaptılar ve 2017 yılı genel olarak çok hareketli geçti.

 

Peki 2017 yılında konut sektöründe olumsuzluklar yaşanmamış olsa bile;

En büyük olumsuzluk hepimizin bildiği Taksim olayları sektörün hızını bir nebze hafifletmiş oldu. Kuzeyde yapılacak olan projelerin burada anılması arazi fiyatlarını frenleyen en büyük etmen olmuştur. Yurt dışından gelen alıcıların biraz frenleme olduğu söylenebilir. 2018 yılının başına geldiğimiz bu günlerde sektör 20 Aralık olaylarıyla doların yükselişe geçmesi iç piyasada durgunluk dış piyasa için alım fırsatı doğduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. TL bazında satan sektörlerin piyasalarında artış gözlemlenmiştir, dolar ile satış yapan sektörlerin piyasalarında ise bir durgunluk hakim ve bekle gör prensibi hakimdir.

2018 Yılı için diğer değineceğimiz bir konu da 2017 yılında yürürlüğe giren %20 KDV uygulaması tabi bu uygulamanın 2017 yılı öncesi alınan tapular için olmayın 2017 ocak ayından sonra alınacak olan projeleri kapsaması ile 2018 yılı sonunda bu %20 KDV uygulaması fiyatlara yansıyacak ve konut sektörüne %20 gibi bir ilavenin gelmesiyle piyasanın ve fiyatların daha yükseleceğini belirtmemiz gerekmektedir.

 

Özetleyecek olursak emlak ve konut sektörü ülkemizin lokomotifi haline gelmiş ve ekonomimize sıcak para transferinin sağladığı büyük etmenlerin başında gelmektedir.

Böylece ülkemize yurt dışından giren sıcak para akımını yükseltmiş oluruz ve ekonomimizin gelişmesine öncülükte bulunmuş oluruz. Bu sektörün genç nüfuslu olduğundan dolayı bu 2018 senesindeki piyasa ve fiyat aralıklarında büyük ölçüde artış yaşanacağını söylemek mümkündür. Konut ihtiyacı olan kişilerin piyasanın ve fiyat aralığının yükselmeden alım yapmalarını önemle tavsiye ediyoruz.

 

 

 

 

  • Gelişmiş Arama

    Daha Fazla Arama Seçenekleri

Listeleri Karşılaştırın